تبلیغات
مسجد اسلامی - زندگی نامه ی امام خامنه ای(مد ظله العالی)
 

رهبر عالیقدر حضرت آیت الله سید على خامنه اى فرزند مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید جواد حسینى خامنه‌اى، در سال 1318 شمسی برابر با 1358 قمرى در مشهد مقدس چشم به دنیا گشودند، ایشان دومین پسر خانواده هستند..

زندگى سید جواد خامنه اى، مانند بیشتر روحانیون و مدرسّان علوم دینى بسیار ساده بود..

همسر و فرزندانش نیز معناى عمیق قناعت و ساده زیستى را از او یاد گرفته بودند و با آن خو داشتند..

رهبر بزرگوار در ضمن بیان نخستین خاطره هاى زندگى خود از وضع و حال زندگى خانواده شان چنین مى‌فرمایند:

پدرم روحانى معروفى بود، امّا خیلى پارسا و گوشه گیر!

زندگى ما به سختى مى گذشت، من یادم هست شب هایى اتفاق مى افتاد كه در منزل ما شام نبود!

مادرم با زحمت براى ما شام تهیّه مى كرد و... آن شام هم نان و كشمش بود..

امّا خانه اى را كه خانواده سیّد جواد در آن زندگى مى كردند، رهبر انقلاب چنین توصیف مى كنند:

ادامه ی زندگی نامه را در ادامه ی مطلب مشاهده نمائید..

رهبر عالیقدر حضرت آیت الله سید على خامنه اى فرزند مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید جواد حسینى خامنه‌اى، در سال 1318 شمسی برابر با 1358 قمرى در مشهد مقدس چشم به دنیا گشودند، ایشان دومین پسر خانواده هستند..

زندگى سید جواد خامنه اى، مانند بیشتر روحانیون و مدرسّان علوم دینى بسیار ساده بود..

همسر و فرزندانش نیز معناى عمیق قناعت و ساده زیستى را از او یاد گرفته بودند و با آن خو داشتند..

رهبر بزرگوار در ضمن بیان نخستین خاطره هاى زندگى خود از وضع و حال زندگى خانواده شان چنین مى‌فرمایند:

پدرم روحانى معروفى بود، امّا خیلى پارسا و گوشه گیر!

زندگى ما به سختى مى گذشت، من یادم هست شب هایى اتفاق مى افتاد كه در منزل ما شام نبود!

مادرم با زحمت براى ما شام تهیّه مى كرد و... آن شام هم نان و كشمش بود..

امّا خانه اى را كه خانواده سیّد جواد در آن زندگى مى كردند، رهبر انقلاب چنین توصیف مى كنند:

«منزل پدرى من كه در آن متولد شده ام، تا چهار ـ پنج سالگى من، یك خانه 60 ـ 70 مترى در محّله فقیر نشین مشهد بود كه فقط یك اتاق داشت و یك زیر زمین تاریك و خفه ای!

هنگامى كه براى پدرم میهمان مى آمد(معمولاً پدر بنا بر این كه روحانى و محل مراجعه مردم بود، میهمان داشت) همه ی ما باید به زیر زمین مى رفتیم تا مهمان برود..

بعد از مدتی عدّه اى كه به پدرم ارادتى داشتند، زمین كوچكى را كنار این منزل خریده به آن اضافه كردند و ما داراى سه اتاق شدیم»

رهبر انقلاب از دوران كودكى در خانواده اى فقیر امّا روحانى و روحانى پرور و پاك و صمیمی، اینگونه پرورش یافت و از چهار سالگى به همراه برادر بزرگش سید محمد به مكتب سپرده شد تا الفبا و قرآن را یاد بگیرند..

سپس، دو برادر را در مدرسه تازه تأسیس اسلامى «دارالتعّلیم دیانتى» ثبت نام كردند و این دو دوران تحصیل ابتدایى را در آن مدرسه گذراندند..

حوزه علمیه:

ایشان از دوره دبیرستان، خواندن «جامع المقدمات» و صرف و نحو را آغاز كرده بودند، سپس از مدرسه جدید وارد حوزه علمیه شدند و نزد پدر و دیگر اساتید وقت ادبیات و مقدمات را خواندند..

درباره ی انگیزه ورود به حوزه علمیه و انتخاب راه روحانیت مى فرمایند:

«عامل و موجب اصلى در انتخاب راه نورانى روحانیت، پدرم بودند و مادرم نیز علاقه مند به این راه و مشوّقم بودند»

ایشان كتب ادبى از قبیل: جامع المقدمات، سیوطى و مغنى را نزد مدرّسان مدرسه سلیمان خان و نوّاب خواندند و پدرش نیز بر درس فرزندانش نظارت مى كردند، كتاب معالم را نیز در همان دوره خواندند..

سپس شرایع الاسلام و شرح لمعه را در محضر پدر و مقدارى را نزد مرحوم آقا میرزا مدرس یزدى و رسائل و مكاسب را در حضور مرحوم حاج شیخ هاشم قزوینى و بقیه دروس سطح فقه و اصول را نزد پدر خواندند و دوره مقدمات و سطح را بطور كم سابقه و شگفت انگیزى در پنج سال و نیم به اتمام رساندند..

پدر ایشان مرحوم سید جواد در تمام این مراحل نقش مهّمى در پیشرفت این فرزند برومند داشتند..

رهبر بزرگوار انقلاب، در زمینه منطق و فلسفه، كتاب منظومه سبزوار را ابتدا از مرحوم آیت الله میرزا جواد آقا تهرانى و بعدها نزد مرحوم شیخ رضا ایسى خواندند..

حوزه علمیه نجف اشرف:

آیت الله خامنه اى كه از هیجده سالگى در مشهد درس خارج فقه و اصول را نزد مرجع بزرگ مرحوم آیت الله العظمى میلانى شروع كرده بودند، در سال 1336 به قصد زیارت عتبات عالیات، عازم نجف اشرف شدند و با مشاهده و شركت در درسهاى خارج مجتهدان بزرگ حوزه نجف از جمله مرحوم سید محسن حكیم، سید محمود شاهرودى، میرزا باقر زنجانى، سید یحیى یزدى و میرزا حسن بجنوردى، اوضاع درس و تدریس و تحقیق آن حوزه علمیه را پسندیدند و تصمیم گرفتند که آنجا بمانند و مشغول کسب علم شوند؛ اما پدرشان موافقت نكردند، و پس از مدّتى ایشان به مشهد باز گشتند!

حوزه علمیه قم:

آیت الله خامنه اى از سال 1337 تا 1343 در حوزه علمیه قم به تحصیلات عالى در فقه و اصول و فلسفه مشغول شدند و از محضر بزرگانی چون مرحوم آیت الله العظمى بروجردى، امام خمینى، شیخ مرتضى حائرى یزدى و علـّامه طباطبائى استفاده كردند..

در سال 1343 از مكاتباتى كه رهبر انقلاب با پدرشان داشتند، متوجّه شدند كه یك چشم پدر به علت آب مروارید نابینا شده است..

ایشان بسیار غمگین شدند و بین ماندن در قم و ادامه ی تحصیل در حوزه عظیم آن و رفتن به مشهد و مواظبت از پدر در تردید ماندند..

آیت الله خامنه اى به این نتیجـه رسیدند كه به خاطر خدا از قــم به مشهد هجرت كنند و از پدرشان مواظبت نمایند..

ایشان در این باره می فرمایند:

به مشهد رفتم و خداى متعال توفیقات زیادى به ما داد، به هر حال به دنبال كار و وظیفه خود رفتم، اگر بنده در زندگى توفیقى داشتم، اعتقادم این است كه ناشى از همان بّرى «نیكى» است كه به پدر، بلكه به پدر و مادر انجام داده ام..

آیت الله خامنه اى بر سر این دو راهى، راه درست را انتخاب كردند!

بعضى از اساتید و آشنایان افسوس مى خوردند كه چرا ایشان به این زودى حوزه علمیه قم را ترك كردند، اگر مى ماندند در آینده چنین و چنان مى شدند!

امّا آینده نشان داد كه انتخاب ایشان درست بوده و دست تقدیر الهى براى ایشان سرنوشتى دیگر و بهتر و والاتر از محاسبات آنان رقم زده بود..

آیا كسى تصّور مى كرد كه در آن روز جوان عالم پراستعداد 25 ساله ای كه براى رضاى خداوند و خدمت به پدر و مادرش از قم به مشهد مى رفت، 25 سال بعد به مقام والاى ولایت امر مسلمین خواهد رسید؟

ایشان در مشهد از ادامه ی درس، دست بر نداشتند و جز ایام تعطیل یا مبازره و زندان و مسافرت، به طور رسمى تحصیلات فقهى و اصول خود را تا سال 1347 در محضر اساتید بزرگ حوزه مشهد بویژه آیت الله میلانى ادامه دادند..

همچنین از سال 1343 كه در مشهد ماندگار شدند در كنار تحصیل و مراقبت از پدر پیر و بیمار، به تدریس كتب فقه و اصول و معارف دینى به طلـّاب جوان و دانشجویان نیز مى پرداختند..

مبارزات سیاسى:

آیت الله خامنه اى به گفته خویش «از شاگردان فقهى، اصولى، سیاسى و انقلابى امام خمینى(ره) هستند»

امـّا نخستین جرقـّه هاى سیاسى و مبارزاتى و دشمنى با طاغوت را مجاهد بزرگ و شهید راه اسلام شهید «سید مجتبى نوّاب صفوى» در ذهن ایشان زده است..

هنگامیكه نوّاب صفوى با عدّه اى از فدائیان اسلام در سال 31 به مشهد رفت در مدرسه سلیمان خان، سخنرانى پر هیجان و بیدار كننده اى در موضوع احیاى اسلام و حاكمیت احكام الهى، و فریب و نیرنگ شاه و انگلیس و دروغگویى آنان به ملـّت ایران، ایراد كردند..

آیت الله خامنه اى، كه آن روز از طـّلاب جوان مدرسه سلیمان خان بودند، به شدّت تحت تأثیر سخنان آتشین نوّاب واقع شدند..

ایشان مى گویند:

«همان وقت جرقه هاى انگیزش انقلاب اسلامى به وسیله نوّاب صفوى در من به وجود آمده و هیچ شكى ندارم كه اولین آتش را مرحوم نوّاب در دل ما روشن كرد»

همراهی با نهضت امام خمینى (قدس سره):

آیت الله خامنه اى از سال 1341 كه در قم حضور داشتند و حركت انقلابى و اعتراض آمیز امام خمینى علیه سیاستهاى ضد اسلامى و آمریكا پسند محمد رضا شاه پهلوى، آغاز شد، وارد میدان مبارزات سیاسى شدند و شانزده سال تمام با وجود فراز و نشیب هاى فراوان و شكنجه ها و تعبیدها و زندان ها مبارزه كردند و در این مسیر از هیچ خطرى نترسیدند..

نخستین بار در محرّم سال 1383 از سوى امام خمینى (قدس سره) مأموریت یافتند كه پیام ایشان را به آیت الله میلانى و علماى خراسان -در خصوص چگونگى برنامه هاى تبلیغاتى روحانیون در ماه محرّم و افشاگرى علیه سیاست هاى آمریكایى شاه و اوضاع ایران و حوادث قم- برسانند..

ایشان این مأموریت را انجام دادند و خود نیز براى تبلیغ عازم شهر بیرجند شدند و در راستاى پیام امام خمینى به تبلیغ و افشاگرى علیه رژیم پهلوى و آمریكا پرداختند..

بدین خاطر در 9 محرّم «12 خرداد 1342» دستگیر و یك شب بازداشت شدند و فرداى آن به شرط اینكه منبر نروند و تحت نظر باشند آزاد شدند..

با پیش آمدن حادثه خونین 15خرداد، باز هم ایشان را از بیرجند به مشهد آورده و تحویل بازداشتگاه نظامى دادند و ده روز در آنجا با سخت ترین شرایط و شكنجه و آزارها زندانى شدند..

دوّمین بازداشت:

در بهمن 1342 - رمضان 1383- آیت الله خامنه اى با عدّه اى از دوستانشان بر اساس برنامه حساب شده اى به مقصد كرمان حركت كردند و پس از دو  سه روز توقف در كرمان و سخنرانى و منبر و دیدار با علما و طلـّاب آن شهر عازم زاهدان شدند..

سخنرانى ها و افشاگرى هاى پرشور ایشان بویژه در ایـّام ششم بهمن ـ سالگرد انتخابات و رفراندوم قلـّابى شاه ـ مورد استقبال مردم قرار گرفت..

در روز پانزدهم رمضان كه مصادف با میلاد امام حسن(علیه السلام) بود، صراحت و شجاعت و شور انقلابى ایشان در افشاگرى سیاستهاى شیطانى و آمریكایى رژیم پهلوى به اوج رسید و ساواك شبانه ایشان را دستگیر و با هواپیما روانه تهران كرد..

رهبر بزرگوار حدود دو ماه به صورت انفرادی در زندان قزل قلعه زندانى شدند و انواع اهانت ها و شكنجه ها را تحمّل كردند..

سوّمین و چهارمین بازداشت:

كلاسهاى تفسیر و حدیث و اندیشه اسلامى ایشان در مشهد و تهران با استقبال كم نظیر جوانان پر شور و انقلابى مواجه شد، همین فعالیت ها سبب عصبانیت ساواك شد و ایشان را مورد تعقیب قرار دادند..

بدین خاطر در سال 1345 در تهران مخفیانه زندگى مى كردند و یك سال بعد ـ 1346 ـ دستگیر و محبوس شدند..

همین فعالیّت هاى علمى و برگزارى جلسات و تدریس و روشنگرى عالمانه و مصلحانه بود كه موجب شد آن بزرگوار بار دیگر توسط ساواك جهنّمى پهلوى در سال 1349 نیز دستگیر و زندانى گردد..

پنجمین بازداشت:

حضرت آیت الله خامنه اى(مد ظله العالی) درباره ی پنجمین بازداشت خویش توسط ساواك مى نویسند:

«از سال 48 زمینه حركت مسلحانه در ایران محسوس بود..

حساسیّت و شدّت عمل دستگاههاى جارى رژیم پیشین نیز نسبت به من كه به قرائن دریافته بودند چنین جریانى نمى تواند با افرادى از قبیل من در ارتباط نباشد، افزایش یافت..

سال 50 مجدّداً و براى پنجمین بار به زندان افتادم..

برخوردهاى خشونت آمیز ساواك در زندان آشكارا نشان مى داد كه دستگاه از پیوستن جریان هاى مبارزه مسلـّحانه به كانون هاى تفـّكر اسلامى به شدّت بیمناك است و نمى تواند بپذیرد كه فعالیّـت هاى فكرى و تبلیغاتى من در مشهد و تهران از آن جریان ها بیگانه و به كنار است..

پس از آزادى، دایره درسهاى عمومى تفسیر و كلاسهاى مخفى ایدئولوژى و... گسترش بیشترى پیدا كرد»

بازداشت ششم:

در بین سالهاى 1350 ـ 1353 درسهاى تفسیر و ایدئولوژى آیت الله خامنه اى در سه مسجد كرامت، امام حسن و میرزا جعفر مشهد مقدس تشكیل می شد و هزاران نفر از مردم مشتاق بویژه جوانان آگاه و روشنفكر و طلـّاب انقلابى و معتقد را به این سه مركز مى كشاند و با تفكّرات اصیل اسلامى آشنا مى ساخت..

درس نهج البلاغـه ایشان از شور و حال دیگـرى برخوردار بود و در جزوه هاى پلى كپى شده تحت عنوان: پرتویی از نهج البلاغه تكثیر و دست به دست مى گشت..

طلـّاب جوان و انقلابى كه درس حقیقت و مبارزه را از محضر ایشان مى آموختند، با عزیمت به شهرهاى دور و نزدیكِ ایران افكار مردم را با آن حقایق نورانى آشنا و زمینه را براى انقلاب بزرگ اسلامى آماده مى ساختند..

این فعالیـّت ها موجب شد كه در دى ماه 1353 ساواك بى رحمانه به خانه آیت الله خامنه اى در مشهد هجوم برده، ایشان را دستگیر و بسیارى از یادداشت ها و نوشته هایشان را ضبط كنند..

این ششمین و سخت ترین بازداشت ایشان بود و تا پاییز سال 1354 در زندان كمیته مشترك شهربانى زندانی بودند..

در این مدت در سلولى با سخت ترین شرایط نگه داشته شدند..

سختى هایى كه ایشان در این بازداشت تحمّل كردند، به تعبیر خودشان «فقط براى آنان كه آن شرایط را دیده اند، قابل فهم است»

پس از آزادى از زندان، به مشهد مقدس برگشتند و باز هم همان برنامه و تلاش هاى علمى و تحقیقى و انقلابى ادامه داشت(البته دیگر امكان تشكیل كلاسهاى سابق را به ایشان ندادند)

تبعید:

رژیم جنایتكار پهلوى در اواخر سال 1356 آیت الله خامنه اى را دستگیر و براى مدّت سه سال به ایرانشهر تبعید كرد..

در اواسط سال 1357 با اوجگیرى مبارزات عموم مردم مسلمان و انقلابى ایران، ایشان از تبعیدگاه آزاد شده به مشهد مقدس بازگشتند و در صفوف مقدم مبارزات مردمى علیه رژیم سفـّاك پهلوى قرار گرفتند و پس از پانزده سال مبارزه مردانه و مجاهدت و مقاومت در راه خدا و تحمّل آن همه سختى و تلخى، ثمره شیرین قیام و مقاومت و مبارزه، یعنى: پیروزى انقلاب كبیر اسلامى ایران و سقوط خفـّت بار حكومت سراسر ننگ و ظالمانه پهلوى و برقرارى حاكمیت اسلام در این سرزمین را دیدند..

در آستانه پیروزى:

در آستانه پیروزى انقلاب اسلامى، پیش از بازگشت امام خمینى از پاریس به تهران، شوراى انقلاب اسلامى با شركت افراد و شخصیت هاى مبارزى همچون شهید مطهرى، شهید بهشتى، هاشمى رفسنجانى و... از سوى امام خمینى در ایران تشكیل گردید؛ آیت الله خامنه اى نیز به فرمان امام بزرگوار به عضویت این شورا درآمدند..

پیام امام توسط شهید مطهرى(ره) به ایشان ابلاغ گردید و با دریافت پیام رهبر كبیر انقلاب، از مشهد به تهران آمدند..

پس از پیروزى:

آیت الله خامنه اى پس از پیروزى انقلاب اسلامى نیز همچنان پر شور و پر تلاش به فعالیّت هاى ارزشمند اسلامى و در جهت نزدیكتر شدن به اهداف انقلاب اسلامى پرداختند كه همه در نوع خود و در زمان خود بى نظیر و بسیار مهّم بودند كه در این مختصر فقط به ذكر رئوس آنها مى پردازیم:

٭ پایه گذارى «حزب جمهورى اسلامى» با همكارى و همفكرى علماى مبارز و هم رزم خود: شهید بهشتى، شهید باهنر، هاشمى رفسنجانى و... در اسفند 1357

٭ معاونت وزارت دفاع در سال 1358

٭ سرپرستى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى 1358

٭ امام جمعه تهران 1358

٭ نماینده امام خمینی«قدّس سرّه» در شوراى عالى دفاع 1359

٭ نماینده مردم تهران در مجلس شوراى اسلامى 1358

٭ حضور فعّال و مخلصانه در لباس رزم در جبهه هاى دفاع مقدس در سال 1359 با شروع جنگ تحمیلى عراق علیه ایران و تجاوز ارتش متجاوز صّدام به مرزهاى ایران

٭ ترور نافرجام ایشان توسط منافقین در ششم تیرماه 1360 در مسجد ابوذر تهران

٭ ریاست جمهورى؛ به دنبال شهادت محمدعلى رجایى دومّین رئیس جمهور ایران آیت الله خامنه اى در مهر ماه 1360 با كسب بیش از شانزده میلیون رأى مردمى و حكم تنفیذ امام خمینى(قدس سره) به مقام ریاست جمهورى ایران اسلامى برگزیده شدند(همچنین از سال 1364 تا 1368 براى دوّمین بار به این مقام و مسؤولیت انتخاب شدند)

٭ ریاست شوراى انقلاب فرهنگ 1360

٭ ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام 1366

٭ ریاست شوراى بازنگرى قانون اساسى 1368

٭ رهبرى و ولایت امّت، كه از سال 1368 روز چهاردهم خرداد پس از رحلت رهبر كبیر انقلاب امام خمینى (قدس سره) توسط مجلس خبرگان رهبرى به این مقام والا و مسؤولیت عظیم انتخاب شدند..

و چه انتخاب مبارك و درستى بود كه پس از رحلت امام راحل با شایستگى تمام توانستند امّت مسلمان ایران، بلكه مسلمانان جهان را رهبرى نمایند..

منبع این مطلب: farsi.khamenei.ir

نوع مطلب : انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی و امام خامنه ای، زندگی نامه ی بزرگان، 
برچسب ها : زندگی نامه ی رهبر، زندگی نامه ی امام خامنه ای، زندگی نامه ی آیت الله خامنه ای، امام خامنه ای، آیت الله خامنه ای،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 1396/08/30 06:27 بعد از ظهر
شریک من و من در اینجا از یک آدرس وب متفاوت استفاده کردیم و تصور می کردم که من نیز ممکن است چیزهایی را بررسی کنم.

من دوست دارم آنچه را که می بینم اکنون دنبال می کنم.
منتظر ماندگاری روی صفحه وب خود باشید.
شنبه 1396/08/13 05:45 بعد از ظهر
از یک سایت قابل اطمینان دیگر متشکریم جای دیگر من می توانم اطلاعاتی را که در چنین راهی عالی نوشته شده است، دریافت کنم؟
من وظیفه ای دارم که در حال کار بر روی آن هستم
من به دنبال این اطلاعات هستم.
شنبه 1396/07/1 06:19 بعد از ظهر
I feel that is one of the so much significant information for me.

And i am happy studying your article. However should remark on some normal things, The site
style is ideal, the articles is actually nice : D.
Good job, cheers
جمعه 1396/06/24 06:01 قبل از ظهر
Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other sites?

I have a blog centered on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information.
I know my viewers would value your work. If you're even remotely interested,
feel free to send me an email.
دوشنبه 1396/02/25 11:13 قبل از ظهر
Hey There. I found your weblog the use of msn. That is an extremely neatly written article.
I will make sure to bookmark it and come back to read extra of your useful
info. Thank you for the post. I'll certainly comeback.
جمعه 1396/01/25 04:36 قبل از ظهر
When some one searches for his required thing, therefore he/she wishes to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


مسجد اسلامی
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : امیرحسین زیبایی
مطالب اخیر
نظرسنجی
آیا دوست دارید یه تغییر بزرگ در مسجد اسلامی داده بشود؟


آیا دوست دارید یه تغییر بزرگ در مسجد اسلامی داده بشود؟


آیا دوست دارید یه تغییر بزرگ در مسجد اسلامی داده بشود؟


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :